.....SoNsUzA dEk......
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.....SoNsUzA dEk......

.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ziraat Mühendisliği

2 posters
YazarMesaj
naughty_senay
Admin
Admin
naughty_senay

Ruh Hali : Ziraat Mühendisliği Keyifs10tp1

Ziraat Mühendisliği Empty
MesajKonu: Ziraat Mühendisliği   Ziraat Mühendisliği Icon_minitimeCuma Ara. 19, 2008 10:18 pm

PROGRAMIN AMACI
Ziraat Mühendisliği Lisans Programında tarla bitkileri, endüstri bitkileri, çayır ve meralar, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, biyoteknoloji, ekolojik tarım, bitki hastalıkları ve zararlıları ile bunlara karşı savaşım yöntemleri, tarımsal yapıların projelendirilmesi ve geliştirilmesi, sulama, drenaj, toprak ve su muhafaza sistemlerinin projelendirilmesi ve planlanması, toprak, su ve bitki ilişkileri, çevre kirliliği, bitki besleme ve gübreleme, tarımsal kuvvet makinaları, tarım alet ve makinaları, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, popülasyon genetiği, su ürünleri yetiştiriciliği, süt teknolojisi, tarım ekonomisi, tarım politikası, tarımsal yayım alanlarında teknik ve pratik bilgilerle donanmış Ziraat Mühendisleri yetiştirmek amaçlanmaktadır.
PROGRAMI SEÇMEYİ DÜŞÜNEN ADAYLARA ÖNERİLER
Toprağı, bitkiyi, hayvanı ve doğayı seven, çevreyi ve doğayı korumayı ilke edinmiş, arazide ve tarımsal işletmelerde sorunsuz çalışabilecek, yeni bilgileri ve teknikleri çiftçiye aktarabilecek yetenekte adayların, öğrenimleri sırasında bu programda okunacak dersleri de göz önüne alarak tercihlerini yapmaları önerilmektedir.
EĞİTİM - ÖĞRETİM
İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI
Yeni öğrenciler isterlerse, Bilgisayar eğitimi de verilen bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Sınıfına girmek için başvurabilirler. Hazırlıkta geçen süre normal öğrenim süresi dışındadır. Hazırlığı başarı ile bitiren öğrencilerin Hazırlık notu lisans mezuniyet not ortalamasına katılır.
PROGRAMDA YER ALAN BAŞLICA DERSLER
Ziraat Mühendisliği Lisans Programında öğrenciler ilk üç yıl temel bilim dersleri (Fizik, Kimya, Matematik, Botanik, Zooloji), temel mühendislik dersleri (Akışkanlar Mekaniği, Malzeme Bilgisi, Mühendislik Mekaniği, Ölçme Bilgisi, Teknik Resim), temel meslek dersleri (Genetik, İstatistik, Meteoroloji, Mikrobiyoloji, Tarım Tarihi ve Deontolojisi), ayrıca Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı Lisans Programlarını karekterize eden birer ders ile bütün alt programları ( Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Su Ürünleri, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak, Zootekni) temsil eden dersleri okumaktadırlar. Son sınıfta ise kendi tercihleri arasından yerleştirilecekleri yukarıda yazılı alt programlardan birine ayrılmakta ve ayrıldıkları bu alt programda tümü seçmeli olan dersleri almaktadırlar.
DİPLOMA VE ÇALIŞMA ALANLARI
Ziraat Mühendisliği Lisans Programlarından mezun olanlara “Ziraat Fakültesi Lisans Diploması” verilmektedir. Mezunlar bitirdikleri alt programa göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çevre Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında ve mantarcılık, fidancılık, tohumculuk, seracılık, tarım ilaçları ile ilgili firmalar, yem fabrikaları, hayvancılık işletmeleri, tarım alet ve makinaları üretim fabrikaları, su ürünleri yetiştirme tesisleri, süt fabrikaları gibi özel sektörde çalışabilirler. Ayrıca tarım alanında faaliyet gösteren proje, işletme, pazarlama ve ihracat-ithalat şirketlerinde danışmanlık ve yönetim hizmetleri verebilirler. Bunun yanında kendi özel tarımsal işletmelerini de kurabilirler.
DİLEK
Admin
Admin
DİLEK

Ruh Hali : Ziraat Mühendisliği Suskun10ml8

Ziraat Mühendisliği Empty
MesajKonu: Geri: Ziraat Mühendisliği   Ziraat Mühendisliği Icon_minitimeCuma Ara. 19, 2008 11:04 pm

emeğine sağlık cnm;)
https://sonsuzadek.yetkin-forum.com

Ziraat Mühendisliği
1 sayfadaki 1 sayfası